Kiraz Lekesini Nasıl Çıkartabiliriz ?

Kiraz Lekesini Nasıl Çıkartabiliriz ?
21 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 24.333 kez okundu.
Reklam

Sıcak yaz aylarında en çok tükettiğimiz meyveler arasında vişne ve kiraz gelmektedir. Kıpkırmızı renkte olan bu lezzetli meyveleri yemesi ne kadar güzel olsa da kıyafetlerimiz de oluşturduğu lekeler çok canımızı sıkacak cinsten olabiliyor. Bu tarz meyvelerin elbiselerimizde oluşturduğu lekelerden kurtulmanın bazı yöntemleri mutlaka var.

Sentetik kumaşlar, beyaz renkli kumaşlar ve pamuklu kıyafetlerde oluşan kiraz lekesini çıkarmak için, leke kurumadan sıcak suya bastırmak gerekmektedir. Kiraz ve Vişne lekesinin bulaştığı yeri ıslak bezle silmek lekenin dağılmasına yol açacağından lekenin bulaştığı kıyafeti bezle silmek sakıncalıdır.

Kiraz Lekesini Çıkarmanın Başlıca Yolları Aşağıdaki Gibidir;

  1. Renkli ve Beyaz kumaşlardaki kiraz veya vişne lekesini çıkartabilmek için, lekenin üzerine sıcak suyu yavaşça dökmeniz gerekmektedir. Yeni oluşan lekeler için sıcak su yeterli olacağı gibi, kurumuş lekeler için sıcak suya bir miktar deterjan karıştırabilirsiniz. Daha sonra kıyafeti sıcak suyun içerisinde yarım saat kadar bekletin. Pamuklu ve Beyaz renkli kumaşlarınızı suda beklettikten sonra, çamaşır makinenizde her zaman kullandığınız programda yıkayabilirsiniz.
  2. Sentetik kumaşlarda oluşan kiraz lekesini çıkartabilmek için, lekeli olan yeri beyaz sirke ve limon suyu ile karıştırılmış suyu batırın. Pamuk veya yumuşak bir bez yardımı ile lekeli olan yeri sildikten sonra leke çıkmazsa, kıyafeti bir süre sıcak suda beklettikten sonra aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Sentetik kumaşlardaki kiraz lekesini sirke ve limon suyu kullanarak pamuk veya yumuşak bir bez ile sildikten sonra, kıyafeti çamaşır makinesinde normal programınızda yıkayabilirsiniz.
  3. İpekli ve yünlü kumaşlarınızdaki lekeyi çıkartabilmek için, lekenin olduğu bölgenin altına emici bir bez koyun. Daha sonra beyaz sirkeye batırılmış yumuşak bir bez yardımı ile lekenin bulunduğu noktayı silmelisiniz. İpekli ve yünlü kumaşlarınızı daha sonra çamaşır makinesinde her zamanki programda yıkamanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git